Wygrany spór między współwłaścicielami nieruchomości

16 listopada 2022

Kolejna sprawa sądowa dotycząca sporów między współwłaścicielami nieruchomości zakończyła się po myśli naszego klienta. Tym razem spór dotyczył braku zgody wymaganej większości współwłaścicieli na remont części nieruchomości wspólnej.

W praktyce niejednokrotnie pojawia się w takich sprawach zagadnienie, czy dane prace mieszą się jeszcze w zakresie czynności zwykłego zarządu, czy też zakres ten przekraczają. W przypadku braku zgody między współwłaścicielami co do przeprowadzenia określonych prac mogą się oni zwrócić do sądu o rozstrzygnięcie.

Szkopuł w tym, że jeżeli prace przekraczają zakres zwykłego zarządu, to z takim wnioskiem muszą wystąpić współwłaściciele, którzy mają co najmniej połowę udziałów we współwłasności. W braku wymaganej wielkości udziałów sąd oddali taki wniosek już choćby z tej przyczyny. Jeżeli zatem „mniejszościowy” współwłaściciel występuje do sądu w takiej sprawie, to musi uprzednio odpowiedzieć sobie na pytanie czy prace, które chciałby wykonać na nieruchomości wspólnej mieszczą się w zakresie czynności zwykłego zarządu, czy też zakres ten przekraczają.

Jako, że przepisy nie zawierają katalogu czynności, które należy traktować jako przekraczające zakres zwykłego zarządu, to doświadczenie w takich sprawach jest szczególnie pomocne przy ocenie poruszanej kwestii.

NWN na torze

Mijający tydzień upłynął nam szybko, żeby nie powiedzieć błyskawicznie 🙂 Aby odreagować

Strona przechowuje oraz uzyskuje dostęp do informacji już przechowywanej w urządzeniu użytkownika wykorzystując mechanizm plików cookies. Akceptacja lub brak zgody na wykorzystywanie plików cookies odbywa się za pomocą ustawień przeglądarki. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności .

KRAKÓW

Rekrutujemy!

Poszukujemy do biura w Krakowie osoby z uprawnieniami adwokata/radcy prawnego.