Sukces w sprawie frankowej i ciekawy problem kosztów procesu (nie)zasądzanych w wyroku częściowym

1 grudnia 2024

W lipcu informowaliśmy o prawomocnym podjęciu zawieszonego postępowania z udziałem syndyka masy upadłości Getin Noble Bank S.A. w upadłości (w zakresie żądania stwierdzenia nieważności umowy kredytu).

 Idąc „za ciosem”, chcieliśmy się podzielić dobrą wiadomością, ponieważ w sprawie tej zapadł właśnie wyrok –  Sąd Okręgowy w Warszawie ustalił (zgodnie z naszym żądaniem), że umowa kredytu hipotecznego indeksowanego do franka szwajcarskiego jest nieważna w całości.

W tym miejscu warto wyjaśnić, że częściowy charakter wyroku oznacza, że Sąd rozstrzygnął jedynie żądanie ustalenia nieważności, natomiast postępowanie nadal pozostaje zawieszone co do roszczenia o zapłatę.

Pomimo prawomocnego postanowienia o podjęciu postępowania w zakresie żądania ustalenia nieważności umowy oraz podjęcia przez Sąd Najwyższy uchwały z dnia 19 września 2024 roku (sygn. III CZP 5/24), syndyk nadal kwestionował możliwość prowadzenia postępowania w tym zakresie i wnosił o umorzenie postępowania lub o przekazanie sprawy syndykowi jako zgłoszenia wierzytelności.

Stanowisko syndyka nie zyskało jednak aprobaty Sądu, czemu trudno się dziwić. W przywołanej wyżej uchwale z 19.09.2024 r. (sygn. III CZP 5/24) Sąd Najwyższy jednoznacznie wskazał, że powództwo kredytobiorcy – konsumenta o ustalenie nieistnienia umowy kredytu przeciwko bankowi, którego upadłość ogłoszono w toku procesu, nie jest sprawą o wierzytelność, która podlegałaby zgłoszeniu do masy upadłości. Sąd Najwyższy potwierdził zatem dopuszczalność podjęcia i prowadzenia postępowania z udziałem syndyka masy upadłości.

Zapadłe orzeczenie pozostaje zgodne z linią orzeczniczą Trybunału Sprawiedliwości UE oraz przeważającą linią orzeczniczą sądów krajowych dotyczącymi klauzul niedozwolonych w umowach kredytu indeksowanego lub denominowanego walutą obcą.

W związku z upadłością banku, na ten moment otwartą kwestią pozostają nadal rozliczenia Stron.

Na koniec jeszcze uwaga dotycząca kosztów procesu. Cześć sądów wyraża pogląd, że w wyroku częściowym nie należy o nich rozstrzygać, ponieważ wyrok częściowy nie kończy postępowania w sprawie. W sprawach roszczeń „frankowiczów” przeciwko Syndykowi masy upadłości banku kształtuje się jednak druga linia orzecznicza, która przełamuje tę niekorzystną dla konsumentów praktykę. Chodzi o to, aby powód-konsument  już na etapie stwierdzenia nieważności umowy kredytu mógł uzyskać przynajmniej częściowo zwrot kosztów procesu, a to m.in. w świetle upadłości pozwanego banku, a nie czekać – być może przez wiele lat (nikt nie wie, jak długo potrwa postępowanie upadłościowe) – na to rozstrzygnięcie.

Na dzień 29.11.2024 r. wyrok jest nieprawomocny.

Strona przechowuje oraz uzyskuje dostęp do informacji już przechowywanej w urządzeniu użytkownika wykorzystując mechanizm plików cookies. Akceptacja lub brak zgody na wykorzystywanie plików cookies odbywa się za pomocą ustawień przeglądarki. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności .

KRAKÓW

Rekrutujemy!

Poszukujemy do biura w Krakowie osoby z uprawnieniami adwokata/radcy prawnego.