Interesujące dla właścicieli (i zarządców) budynków oraz lokali mogą być nowe regulacje prawne dotyczące Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Ewidencja ta jest w trakcie tworzenia – jak poinformował Główny Urząd Nadzoru Budowlanego według planu w I kwartale 2021 minister właściwy ds. budownictwa opublikuje komunikat inicjujący powstanie tej ewidencji. CEEB ma pomóc w walce ze smogiem.
Niewykonanie przez właściciela (lub zarządcę) ustawowego obowiązku złożenia deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw stanowić będzie wykroczenie, niemniej „przy okazji” funkcjonowania CEEB właściciel (zarządca) nieruchomości może narazić się na nieprzyjemne konsekwencje także z innych tytułów.
Mianowicie do CEEB wpisywany będzie cały szereg danych, nie tylko tak podstawowych, jak informacje o źródłach ciepła wykorzystywanych w danym budynku lub lokalu, ale też np. informacje o przeprowadzonych kontrolach nieruchomości w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi lub odprowadzania nieczystości ciekłych, czy przeprowadzonych tzw. przeglądach kominiarskich (corocznych przeglądach instalacji gazowych oraz przewodów kominowych przewidzianych przez art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. c) Prawa budowlanego).
Niewykonanie obowiązkowego przeglądu kominiarskiego również zagrożone jest karą grzywny (art. 93 pkt 8 Prawa budowlanego). Co więcej zaniedbania w zakresie obowiązkowych przeglądów kominiarskich mogą skutkować odmową wypłaty ubezpieczenia w razie pożaru nieruchomości.
Warto zatem mieć na uwadze, iż wśród licznych innych urzędów i instytucji uprawnionych do dostępu do danych zgromadzonych w CEEB są także organy nadzoru budowlanego i zakłady ubezpieczeń.